Dane kontaktowe: e-mail: info@orgbud.pl Tel / fax: (61) 864-25-91 do 95

Kategorie

Zapisz się do Newlettera

Zaliczka w zamówieniach publicznych na roboty budowlane

Zaliczka w zamówieniach publicznych na roboty budowlane  – czy jest dozwolona czy nie?  Ustawa Prawo zamówień publicznych jak najbardziej dopuszcza możliwość uiszczania zaliczki przez zamawiającego na poczet zapłaty umówionego, należnego wykonawcy wynagrodzenia za wykonanie świadczenia (art. 143a, ust.1 pkt 2; art.151a Pzp). Dlaczego w takim razie tak niewielu zamawiających jest gotowych zastosować tą formułę?

Dodane: 31 sierpnia 2018

Roboty związane z odwodnieniem i umocnieniem wykopów – pytania i odpowiedzi

Pytania i odpowiedzi

PYTANIE

Zamawiający zwrócił się do firmy ORGBUD-SERWIS Sp. z o.o. o zajęcie stanowi­ska w sprawie robót związanych z odwod­nieniem i umocnieniem wykopów, które wystąpiły przy budowie kanalizacji desz­czowej.

Konkretne pytanie brzmi: czy Wyko­nawcy należy się wynagrodzenie za od­wodnienie i umocnienie wykopu jeżeli ro­boty te wynikały z projektu budowlanego, wykonawczego i ze specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót a przed­miar robót nie przewidywał tych pozycji?

Dodane: 20 kwietnia 2018

Informacja o rozporządzeniu w sprawie metody kalkulacji kosztów cyklu życia budynków oraz sposobu przedstawienia informacji o tych kosztach

Czas szybko płynie o czym można się przekonać patrząc na przybliżający się termin określenia metody kalkulacji kosztów cyklu życia budynków. Termin upływa z dniem 28 lipca 2018 r. a wydawałoby się, że nie tak dawno ukazała się nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych, która nałożyła na ministra właściwego do spraw budownictwa obowiązek wydania rozporządzenia z tego zakresu.

Dodane: 16 lutego 2018

Szacowanie wartości zamówienia na roboty budowlane z uwzględnieniem dostaw i usług oddanych przez zamawiającego do dyspozycji wykonawcy

Artykuł pochodzi ze strony Urzędu Zamówień Publicznych, opublikowanego tam „Informatora Urzędu Zamówień Publicznych – październik-grudzień 2017, (str. 44-45)”

Stosownie do dyspozycji art. 33 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej zwanej:  ?Pzp?), zamawiający przy obliczaniu wartości zamówienia na roboty budowlane, zobowiązany jest uwzględnić koszty realizacji prac ustalone na podstawie kosztorysu inwestorskiego sporządzanego na etapie opracowania dokumentacji projektowej lub na podstawie planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym, jeżeli przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r.  – Prawo budowlane bądź planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym, jeżeli przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w rozumieniu Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane. Ponadto, zgodnie z treścią art. 33 ust. 2 ustawy Pzp, szacunkowa wartość zamówienia powinna uwzględniać również wartość dostaw i usług oddanych przez zamawiającego do dyspozycji wykonawcy, o ile są one niezbędne do wykonania tych robót budowlanych.

Dodane: 31 stycznia 2018