Nawigacja: <Root level>

Baza katalogowa

 

 

 

 

W prawym oknie ekranu wyświetlone są pozycje wskazanego na "drzewie" katalogu. Ułożone są w kolejności wynikającej z symbolu pozycji. Oprócz symbolu podana jest także jednostka miary pozycji oraz jej opis słowny.

 

Możliwy jest podgląd wykazu czynności danej pozycji. Po wciśnięciu odpowiedniej ikony w dolnej części ekranu pojawi się okno z tekstem czynności.

 

Symbole pozycji dopisanych do bazy katalogowej przez użytkownika wyróżnione są kolorem zielonym.

 

Aby odnaleźć odpowiednią pozycję – należy skorzystać z licznych możliwości szukania jakie udostępnia nam program.

 

Wyszukiwanie pozycji w bazie katalogowej:

Istnieje kilka sposobów wyszukania pozycji w bazie katalogowej:

stosując "ręczne" wskazanie pozycji np. wybieramy katalog, rozwijamy spis rozdziałów danego katalogu, przenosimy kursor na okno pozycji i przewijamy je do momentu odnalezienia poszukiwanej pozycji. Sposób ten jest skuteczny i efektywny - o ile wiemy, w którym katalogu (rozdziale) dana pozycja się znajduje.

 

wykorzystując możliwość szybkiej lokalizacji pozycji wg jej symbolu. Z chwilą naciśnięcia dowolnego klawisza z cyfrą od 0 do 9 pojawi się pomocnicze okienko umożliwiające wprowadzenie pełnego symbolu (lub przynajmniej jego początkowej części).

 

wykorzystując wyszukiwarkę pozycji w oparciu o wprowadzony wzorzec szukania ("klucz") wg zadanych fragmentów opisu pozycji. W tym celu wystarczy ustawić kursor w polu szukania "wg opisu pozycji" i wprowadzić z klawiatury odpowiedni fragment opisu słownego (np. "karczowanie", "wykop" itp.) jaki musi w wyszukiwanych pozycjach wystąpić.

 

Fragmentów składających się na klucz szukania może być kilka (do 4, oddzielonych spacjami). 

Jeśli dowolny z tych fragmentów tekstu poprzedzimy bezpośrednio znakiem "minus" - pozycje zawierające tak oznaczony tekst zostaną pominięte w procesie szukania (przykładowo: "wykop lin -ręcz"). Wyszukane zostaną wszystkie pozycje związane z wykonaniem wykopów liniowych, w opisie których nie pojawi się słowo ręczne lub ręcznych.

 

wykorzystując wyszukiwarkę pozycji w oparciu o wprowadzony wzorzec szukania wg zadanych fragmentów nazwy czynnika RMS występującego w pozycjach bazy katalogowej.

 

W tym celu należy ustawić kursor w polu szukania "wg opisu RMS" i wprowadzić z klawiatury odpowiedni fragment nazwy szukanego czynnika (np. "koparka", "oprawa", "ydyp" itp.) jaki musi w nakładach wyszukanych pozycji wystąpić. Fragmentów składających się na tzw. klucz szukania również może być kilka (do 4, oddzielonych spacjami). Jeśli dowolny z podanych fragmentów "klucza" poprzedzimy bezpośrednio znakiem "minus" -

 pozycje zawierające czynnik RMS z tak oznaczonym tekstem opisu zostaną pominięte w  procesie szukania (przykładowo: "kabel ydyp -500"). Wyszukane zostaną wszystkie pozycje posiadające czynnik RMS zawierający w nazwie podany klucz szukania: kable YDYp, z pominięciem tych dostosowanych na napięcie 500 V

- wykorzystując wyszukiwarkę pozycji w oparciu o wprowadzony początek symbolu pozycji. W tym celu wystarczy ustawić kursor w polu szukania "wg symbolu pozycji" i wprowadzić z klawiatury symbol pozycji (względnie jego początkowy fragment np. "40302" (bez kresek, ukośników lub spacji oddzielających). W podanym wyżej przypadku zostaną odszukane wszystkie pozycje z drugiego rozdziału katalogu 4-03.

 

Uwaga: Wyszukiwanie pozycji poprzez podanie symbolu (lub części symbolu) jest najbardziej użyteczne w przypadku występowania w bazie kilku katalogów z tym samym numerem np. 2-02 (np. wydanie Orgbudu, Wacetobu itp.).

Wówczas odnalezione zostaną wszystkie pozycje zgodnie z podanym kluczem szukania ze wszystkich tych katalogów. Przeglądając listę wyszukanych pozycji można będzie łatwo stwierdzić różnice w pozycjach (opisach, nakładach itp.) i na tej podstawie dokonać odpowiedniego wyboru pozycji do kosztorysu.

- wykorzystując wyszukiwarkę pozycji w oparciu o podaną normę czynnika RMS.

W tym celu wystarczy ustawić kursor w polu szukania "wg normatywu RMS". Sposób ten jest skuteczny w przypadku braku pełnej znajomości symbolu pozycji, opisu pozycji oraz nazwy czynnika RMS (przykładowo: wiemy, że w jakimś "drukowanym" wydaniu katalogu znajdują się pozycje w których występuje żurawik okienny. Nie mamy jednak świadomości z jakim symbolem dany katalog został dopisany do bazy programu Kobra. Nie znamy też opisu słownego pozycji i nie wiemy - czy dany czynnik został opisany j.w. lecz "wciągarka", "wyciąg" itp.). Podajemy pełną wartość szukanego normatywu (końcowe zera można pominąć). Zamiast "3.14000" można wpisać "3.14".

 

Uwaga: W zależności od ustawienia (wciśnięcia) klawisza  - możliwe jest również wyszukanie pozycji bazy katalogowej zawierających podany przez użytkownika symbol KMB (tzw. indeks) czynnika RMS (lub grupy czynników RMS).

 

 

Wprowadzanie wzorca kończymy naciśnięciem klawisza Enter (lub kliknięciem myszką na ikonie szukania z symbolem Lupy).

 

Uwaga: W zależności od ustawienia (wciśnięcia) klawisza "małej" lub "dużej" lornetki (znajdujących się po prawej stronie panelu szukania) przeszukiwana będzie ograniczona (o ile w bazie "ukryte" zostały prze użytkownika jakiekolwiek katalogi) względnie pełna baza (również w katalogach ukrytych).

 

Naciśnięcie klawisza Enter rozpocznie proces poszukiwania zgodnego z aktualnie "wciśniętą" ikoną lornetki.

 

W wyniku poszukiwań wyświetlone zostaną wszystkie pozycje ze wszystkich katalogów z bazy spełniające zadane warunki wzorca. Program poinformuje również o liczbie wyszukanych pozycji.

 

Uwaga: Zaleca się odpowiednie skracanie słów szukania (z uwagi na liczne różnice wynikające z odmiany słów). W przypadku wpisania słowa "ława" nie zostaną odnalezione pozycje posiadające słowo "ławy" itp. – stąd też lepiej jest napisać "ław".

 

Klawiszem Esc wychodzimy z listy wyszukiwarki i powracamy do bazy do miejsca z którego rozpoczęto poszukiwania. Natomiast, jeśli użyjemy klawisza Enter – przejdziemy do miejsca występowania wyszukanej pozycji w bazie katalogowej.

 

Zapisanie pozycji z bazy katalogowej do kosztorysu:

Wskazaną kursorem pozycję z bazy katalogowej można zapisać do kosztorysu w następujący sposób:

- klikając 2* myszką wiersz danej pozycji,

- naciskając klawisze Enter (w przypadku "zwykłej" listy pozycji),

- naciskając jednocześnie klawisze Ctrl +Enter (w przypadku listy "wyszukanych" pozycji),

- stosując klawisz Wybór.

 

W przypadku pozycji katalogowych odnoszących się do dopłat, dodatków względnie potrąceń automatycznie wyświetlone zostanie okno umożliwiające wprowadzenie krotności (współczynnika) do zawartych w pozycji norm czynników RMS.

 

Dla wygody użytkownika zapewniono możliwość wybrania i zapisania do kosztorysu bardzo wielu pozycji z bazy katalogowej podczas jednej sesji przeglądania - bez konieczności każdorazowego powrotu do kosztorysu w ślad za każdą zapisaną pozycją (tzw. wybieranie "potokowe" lub "hurtowe").

 

 

Baza katalogowa KNR, KNNR,... - zakładka Nakłady

 

 

Po wybraniu zakładki Nakłady okno pozycji zostaje odpowiednio skrócone, aby w jej dolnej części umieścić przeglądarkę "wnętrza" pozycji. Widoczne są tam wszystkie czynniki produkcji RMS pozycji wskazanej aktualnie kursorem. Ułożone są one w kolejności wynikającej z symbolu czynnika - niemniej zawsze wg odpowiednich

 grup rodzajowych: najpierw robocizna, później materiały oraz sprzęt. Wyświetlone są dla wygody także zróżnicowanym kolorem. Podany jest oprócz symbolu, opisu i jednostki miary czynnika również jego nakład normatywny, oznaczenie grupy czynnika, symbol producenta.

W ostatnim polu może znajdować się znak "fajki" wskazujący, że od wartości danego materiału będzie naliczana w kosztorysie wartość materiałów pomocniczych. Metodę liczenia materiałów pomocniczych oraz wartość tego narzutu procentowego znaleźć można bezpośrednio nad przeglądarką nakładów.

 

W pierwszym polu może znaleźć się informacja dotycząca specjalnego wyróżnika materiału:

"F" - oznacza materiał, którego ilość należy określić samodzielnie np. w oparciu o dokumentację techniczną (w bazie katalogowej brak podanej ilości normatywnej).

"P" - oznacza materiał pomijany przy wycenie danej pozycji kosztorysowej. Dotyczy to najczęściej takich sytuacji jak prefabrykaty, stolarka, aparaty i urządzenia itp.

Oznaczenie to informuje, że należy uwzględnić taki materiał w osobnej pozycji np. "Dostawy" tak, aby prawidłowo doliczyć jego koszty.

"W" - oznacza materiał, od wartości którego nie będzie naliczana wartość materiałów pomocniczych. Materiały takie nie posiadają znaku "fajki" w ostatnim polu.

 

Pole nad przeglądarką nakładów zawiera informacje o wysokości stawki materiałów pomocniczych (%) oraz metodę naliczania ich wartości.

 

 

 

Copyright © 2023 KB&MW