Nawigacja: Cenniki >

Cenniki - pozycje własne

 

 

 

 

WŁASNY CENNIK ROBÓT

 

W bazie własnych cenników robót przechowywane są wycenione pozycje kosztorysowe pobrane (przeniesione) z opracowywanych wcześniej kosztorysów.

Baza ta spełnia dwie zasadnicze funkcje:

stanowi podręczny bank danych najczęściej używanych pozycji. Dowolną pozycję z bazy można w każdej chwili przenieść (przekopiować) do aktualnie tworzonego kosztorysu.

każda z tych pozycji może posiadać wiele cen z różnych okresów (dostępnych jest 20 tzw. poziomów cenowych). Tym samym służy również do zapamiętania cen pozycji oraz elastycznego działania na tych cenach - w formie np. przeceny.

 

WŁASNE CENNIKI CZYNNIKÓW R, M, S

 

Wywołanie z menu głównego Cenniki - Przeglądanie własnego cennika RMS.

Okno cenników własnych R, M, S służy do przeglądania i aktualizacji kartoteki RMS (katalog KMB), a także do wpisywania oraz przechowywania wielu (do 20) różnych informacji cenowych związanych z każdą pozycją tej kartoteki (w tzw. poziomach cenowych). Rozwiązanie takie jest szczególnie wygodne dla użytkownika – np. dopisany czynnik jest od razu "widoczny" w każdym poziomie cenowym.

Przewidziano również możliwość wzajemnego kopiowania poziomów cenowych, dokonywania globalnej korekty cen (przeceny) oraz doczytywania (przekopiowywania) z dyskietki cen do wskazanego przez użytkownika poziomu.

Możliwe jest także dopisywanie własnych pozycji RMS, kasowanie oraz modyfikowanie  istniejących.

 

Czynniki RMS mogą być wyświetlane w różnych kolorach:

- kolor czarny: dany czynnik jest "oryginalny" i jest użyty w bazie katalogowej,

- kolor niebieski: dany czynnik jest "oryginalny" i nie jest użyty w bazie katalogowej (można edytować nazwę),

- kolor zielony: dany czynnik jest dopisany przez użytkownika i nie jest użyty w bazie katalogowej (można edytować nazwę),

- kolor ceglasty: dany czynnik jest dopisany przez użytkownika i jest użyty w bazie katalogowej (nie można edytować nazwy),

 

Uwaga: Kolory mogą ulec zmianie w zależności od wybranego zestawu kolorów oraz indywidualnych zmian wprowadzonych przez użytkownika.

 

Wczytanie (skopiowanie) cen z "dyskietki".

Funkcja ta umożliwia wypełnienie własnego poziomu cen – cenami pobranymi z dowolnego cennika RMS zainstalowanego w systemie (ikona dyskietki jest w tym przypadku trochę myląca –  ceny nie będą wczytywane bezpośrednio z dyskietki!).

 

Wczytane w ten sposób ceny będzie można następnie dowolnie "korygować" i dostosowywać do własnych potrzeb.

 

Ikona "dyskietki" służy do wywołania okna wyboru zbioru cenowego, z którego czytane będą ceny RMS. Na liście pojawią się zbiory cen RMS aktualnie dostępne w systemie.

Ceny przenoszone będą do poziomu cenowego, w którym znajdował się kursor w chwili wywołania funkcji kopiowania. Po wybraniu odpowiedniego zbioru program automatycznie rozpocznie proces kopiowania cen.

 

Uwaga: Ceny będą kopiowane tylko w zakresie "aktywnej" zakładki RMS bazy cenowej tzn. jeśli wybrana została zakładka "Materiały" - przekopiowane zostaną tylko ceny materiałów. Jeśli użytkownik musi przekopiować wszystkie ceny z dyskietki - należy powtórzyć proces kopiowania dla każdej z zakładek z osobna.

Możliwe jest zatem utworzenie jednego poziomu cenowego posiadającego ceny robocizny, materiałów i sprzętu z trzech różnych zbiorów dyskietkowych!

 

Wprowadzony został mechanizm automatycznej aktualizacji zawartości kartoteki RMS.

Polega on na doczytywaniu wszystkich "nowych" czynników RMS – jeśli nie występują w kartotece KMB. Prowadzi to do wzbogacenia zawartości posiadanej kartoteki.

 

Kopiowanie poziomu cenowego:

Kopiowanie poziomów cenowych umożliwia automatyczne przenoszenie informacji cenowych pomiędzy wskazanymi poziomami cenowymi.

Po wciśnięciu klawisza kopiowania poziomu cenowego pojawi się okno wyboru poziomu, z którego ceny będą kopiowane. Doczytywane będą one zawsze do poziomu, w którym znajdował się kursor w momencie wywołania procesu kopiowania.

 

Uwaga: W wyniku tego procesu przenoszone są także ceny zerowe - wartość oryginalna w cenniku docelowym pozostanie niezmieniona jedynie w przypadku występowania "pustego miejsca" w polu ceny poziomu źródłowego.

 

Korekta cen w poziomie:

Sposób ten polega na przemnożeniu wszystkich cen danej zakładki bazy przez zadany przez użytkownika mnożnik - oczywiście jedynie w poziomie cenowym w którym aktualnie znajduje się kursor. Mnożnik wprowadzamy do pola w ukazującym się okienku pomocniczym. Proces ten można ograniczyć do wybranego zakresu czynników danej zakładki. W tym celu w kolejnych polach okienka można dokładnie określić przedział zasięgu przeceny.

 

Zasada określania zakresu przeceny:

Do pierwszego pola wprowadzamy symbol (lub część symbolu) od którego rozpoczęty będzie proces przeceny. Analogicznie - do drugiego pola wprowadzamy symbol (lub część symbolu) do którego prowadzony będzie proces przeceny.

 

Przykład: zakres od 01 do 0134 - spowoduje przecenę np. czynników M z symbolami rozpoczynającymi się od 0100000... do 0134000... włącznie.

 

Można pole pierwsze lub drugie pozostawić puste - proces rozpocznie się wtedy od początku / do końca zbioru. W szczególnym przypadku oba pola pozostawiamy puste - przecenie podlegać  będą wszystkie czynniki danego poziomu.

 

Do pola mnożnika wprowadzić można wartość zerową. W ten sposób zrealizować można "wyzerowanie" (wyczyszcznie) poziomu cenowego i przygotowanie go do wczytania nowych cen.

 

Klawisz "X" (oraz "Esc" z klawiatury) powoduje zamknięcie okna bazy cen własnych RMS.

 

 

CENNIK WŁASNY RMS  - zakładka Nakłady i Lista RMS

 

Okno cennika własnego R,M,S służy do przeglądania aktualnie wybranego poziomu cen własnych oraz ewentualnej aktualizacji kartoteki RMS (katalog KMB).

Możliwe jest dopisywanie własnych pozycji RMS, kasowanie oraz modyfikowanie istniejących. Z listy cennika wybrane informacje mogą być przenoszone do pozycji kosztorysowych - w zależności od aktualnego trybu pracy.

 

Okno podglądu cen RMS w zależności od wybranego trybu pracy umożliwia:

1. Tryb dopisywania wybranego czynnika RMS do pozycji szczegółowej kosztorysu - uruchamiany klawiszami dopisywania czynników "+R", "+M" oraz "+S" z zakładki NAKŁADY. Pozwala na dopisanie wskazanego czynnika z listy cennika do pozycji szczegółowej kosztorysu "z ceną" względnie "bez ceny".

 

2. Tryb zamiany wskazanego czynnika pozycji szczegółowej kosztorysu na inny wybrany kartoteki - uruchamiany po naciśnięciu klawisza "Zmień" (lub po "2 x kliknięciu" pola np. symbol KMB) w zakładce NAKŁADY względnie klawisza "Zmień RMS" w zakładce LISTA RMS. Wskazany czynnik cennika zamienia wskazany kursorem czynnik pozycji szczegółowej kosztorysu. Dodatkowo tutaj również mamy do czynienia z możliwością zamiany łącznie "z ceną" nowego czynnika względnie "bez ceny"- z pozostawieniem ceny dotychczasowej.

 

3. Tryb zmiany ceny - w tym trybie możliwe jest przeniesienie ceny wskazanego czynnika z kartoteki do czynnika RMS szczegółowej pozycji kosztorysowej. Uruchomienie tego trybu następuje w momencie "2 x kliknięcia" klawisza cennika cen własnych RMS (zakładka NAKŁADY lub LISTA RMS). Klawisz "Bez ceny" nie jest wtedy aktywny.

 

W oknie widoczne są poszczególne pola kartoteki: "Gr", "kod KMB", "Prod", "Nazwa" oraz opis jednostki miary "J.m.". Okno to posiada tzw. "zakładki". Służą one do wybierania potrzebnego w danej chwili fragmentu kartoteki - robocizny, materiałów lub sprzętu.

Widoczne są również klawisze sposobu uporządkowania wyświetlanego zbioru. Można ułożyć listę w porządku alfabetycznym oraz narastającym wg symbolu.

 

W każdej chwili można wpisać nową cenę dla dowolnego czynnika RMS lub istniejącą zaktualizować.

 

Nazwy czynników mogą być dowolnie edytowane (z wyjątkiem użytych w bazie katalogowej).

Edycję przeprowadzamy w oknie nad przeglądarką kartoteki – podlegające edycji mają jasne tło opisu.

 

Czynniki RMS mogą być wyświetlane w różnych kolorach:

- kolor czarny: dany czynnik jest "oryginalny" i jest użyty w bazie katalogowej,

- kolor niebieski: dany czynnik jest "oryginalny" i nie jest użyty w bazie katalogowej (można edytować nazwę),

- kolor zielony: dany czynnik jest dopisany przez użytkownika i nie jest użyty w bazie katalogowej (można edytować nazwę),

- kolor ceglasty: dany czynnik jest dopisany przez użytkownika i jest użyty w bazie katalogowej (nie można edytować nazwy),

 

Uwaga: Kolory mogą ulec zmianie w zależności od wybranego zestawu kolorów oraz indywidualnych zmian wprowadzonych przez użytkownika.

 

Ikony

 

 

Ikona Dodaj "+": służy do dopisywania nowych pozycji. Po jego naciśnięciu system automatycznie utworzy kolejną pozycję kartoteki oraz skopiuje do niego dane z pozycji na której dotychczas stał kursor. Działanie takie usprawnia dopisanie "ciągu" materiałów (zawodów, sprzętu) z podobnym symbolem oraz nazwą.

Należy wtedy jedynie dokonać korekty zawartości pól - względnie skopiowane informacje skasować i wpisać całkowicie nową treść.

 

Do pól dodanego wiersza wykazu należy wpisać (uzupełnić) kolejno: oznaczenie grupy (dowolny znak), symbol KMB (dla R – od 3 do 9 znaków, dla M – od 7 do 13 znaków, a dla S od 5 do 11 znaków), nazwę oraz dokonać wyboru jednostki miary (tylko w przypadku M).

Wyboru jednostki miary dokonujemy z pomocniczej listy (klawisz). Przeglądamy listę, wybór zatwierdzamy klawiszem "Enter". Możliwe jest odszukanie potrzebnej jednostki miary - w tym celu wystarczy z klawiatury wprowadzić kolejne litery poszukiwanej nazwy jednostki miary.

Aby ponowić szukanie w ten sposób - należy wpierw wyczyścić bufor szukania (klawisz "BackSpace").

 

Każda dopisana przez użytkownika pozycja RMS traktowana jest przez system jako pozycja indywidualna. Wyświetlana jest odmiennym (zielonym) kolorem. System pozwala na dopisanie tylko jednego "duplikatu" indeksu RMS - dostarczony przez producenta oprogramowania jest traktowany jako "oryginalny", następny indywidualny. Przez duplikat należy rozumieć pozycję posiadającą identyczne informacje we wszystkich polach (z wyjątkiem nazwy czynnika).

 

Pozycja dopisana w ten sposób przez użytkownika zostanie umieszczona w wykazie w kolejności wynikającej z symbolu (zbiór uporządkowany narastająco). Dla każdej dopisanej pozycji automatycznie dostępne jest 20 wolnych poziomów cenowych.

 

Ikona Kasuj (oraz "Del" z klawiatury) służy do skasowania wskazanej kursorem pozycji katalogu. Jest on "aktywny" jedynie dla pozycji dopisanych przez użytkownika oraz dla tych, które nie są wykorzystane w "zakupionej" bazie katalogowej. Należy pamiętać, że skasowane zostaną także informacje ze wszystkich poziomów cenowych związanych z danym czynnikiem RMS.

 

Szukanie:

Szukanie może być zrealizowane na kilka sposobów:

1. Poprzez proste przeglądanie listy z użyciem klawiszy strzałek, PageUp, PageDn itp.

Pomocne mogą być klawisze ikon sortowania "0-9" wg symbolu oraz "A-Z" wg nazwy.

 

2. Przy użyciu myszki - korzystając z paska przewijania ekranu.

 

3. Wpisując wprost z klawiatury litery bądź cyfry. W momencie wpisania cyfry zbiór automatycznie posortowany zostanie wg symbolu, a kursor zatrzyma się na pozycji, której symbol zaczyna się na daną cyfrę. Dodatkowo wpisana cyfra pojawi się w polu okna szukania (dół ekranu). Wpisując kolejne cyfry powodujemy zwiększanie dokładności poszukiwań.

W przypadku omyłkowo wprowadzonej cyfry - możemy ją skasować za pomocą klawisza "BackSpace".

Podobnie realizowane jest szukanie wg nazwy (zbiór posortowany zostanie alfabetycznie).

Należy zauważyć, że wpisanie litery automatycznie kasuje wprowadzone wcześniej cyfry do pola szukania. Sposób ten jest wygodny, o ile wystarczające jest szukanie wg pierwszych cyfr lub liter.

 

Uwaga: ten sposób jest dostępny tylko wtedy, gdy "aktywny" kursor znajduje się w dowolnym polu przeglądarki cennika (np. nie może znajdować się w polu szukania).

 

4. Szukanie wg kilku słów "kluczowych". Poszukiwane fragmenty nazwy wprowadzamy do pola szukania. W tym celu należy wcześniej kliknąć myszką pole szukania (uaktywni się wtedy jasne tło pola) i z klawiatury wprowadzić kolejne fragmenty nazwy (oddzielone spacją).

Poprzedzamy znakiem "-" (minus) te słowa, które nie powinny wystąpić w nazwach wyszukanych czynników produkcji RMS.

Proces szukania zostanie rozpoczęty z chwilą naciśnięcia klawisza "Enter" (lub klawisza "lornetki") i odbywać się będzie wyłącznie w polach "Nazwa" kartoteki. W efekcie na ekranie pojawi się lista wszystkich wyszukanych pozycji. Na górnej belce przeglądarki wyświetlony zostanie klucz szukania oraz liczba odnalezionych pozycji. Jeśli liczba ta jest bardzo duża - należy odpowiednio zmodyfikować klucz szukania i ponowić proces.

 

Uwaga: Obramowanie przeglądarki będzie wyświetlane w jaskrawym kolorze zwracającym uwagę użytkownika, że przegląda listę wyszukanych pozycji (nie są wtedy dostępne niektóre funkcje np. związane z edycją kartoteki RMS).

 

Po odnalezieniu na liście szukanej pozycji możemy nacisnąć klawisz "Enter" (program automatycznie zamknie tryb szukania, powróci do wyświetlania pełnej listy czynników RMS i ustawi kursor na wyszukanej pozycji) lub klawisz "Esc" - kursor ustawiony zostanie na pozycji listy na której znajdował się w momencie wywołania procesu szukania.

 

5. Szukanie z wykorzystaniem pomocniczej listy - spisu grup czynników RMS. Po naciśnięciu klawisza ikony spisu grup wyświetlony zostanie wykaz, w którym odszukać możemy poszukiwaną grupę. Klikając myszką w wierszu grupy (lub naciskając klawisz "Enter") spowodujemy automatyczne przejście do wybranego miejsca w kartotece RMS.

 

Dla wygody użytkownika umieszczono na górnym pasku narzędziowym klawisz zmiany cennika RMS. Wyświetlana jest także nazwa bieżącego cennika.

 

Klawisz "X" ("Esc" z klawiatury) powoduje zamknięcie okna cennika własnego RMS.

 

 

 

Copyright © 2023 KB&MW