Nawigacja: Baza katalogowa >

Obsługa bazy katalogowej - pozycje własne

 

 

 

 

Program umożliwia przeprowadzenie pełnej edycji bazy normatywnej. Użytkownik może zmienić opisy słowne katalogów, rozdziałów i pozycji. Można dopisać własne pozycje wzbogacając zawartość istniejących katalogów względnie założyć zupełnie nowe tzw. katalogi "zakładowe". Wprowadzane zmiany dotyczyć mogą także "wnętrza" pozycji.

 

 

 

Z chwilą wybrania zakładki Edycja zmienia się zawartość ekranu. W dotychczasowym miejscu drzewa katalogów pojawia się lista pozycji katalogowych (do tej pory widniejąca z prawej strony ekranu). Obecnie z prawej strony wyświetlane są czynniki produkcji pozycji wskazanej kursorem na liście.

Są one pokazane w identyczny sposób jak w zakładce Nakłady.

 

Na górze znajduje się pole zmiany jednostki miary pozycji katalogowej. Z pojawiającej się listy pomocniczej dokonujemy wyboru odpowiedniej jednostki.

 

Opis słowny edytujemy podobnie jak opisy katalogu lub rozdziału. W tym celu należy kliknąć klawiszem myszki odpowiedni wiersz tekstu w górnym oknie opisowym. Po wprowadzeniu zmian przenosimy kursor do następnego wiersza (klawisz Enter) względnie powracamy (klawisz Esc) do listy czynników RMS pozycji.

 

Można zmienić ilość normatywną. Wprowadzamy odpowiednią wartość wprost z klawiatury lub korzystamy z kalkulatorka.

 

W odmienny sposób zrealizowane zostało kasowanie czynników RMS z pozycji bazy - zamiast trwałego skasowania wprowadzono ukrywanie wskazanego czynnika RMS (nie dotyczy czynników dopisanych przez użytkownika – są one od razu trwale usuwane).

Działanie takie umożliwia w każdej chwili powrót do "oryginalnej" zawartości pozycji.

 

Materiały pomocnicze oraz sprzęt pomocniczy

Możliwe jest skorygowanie wartości % materiałów pomocniczych. Należy w tym celu naprowadzić kursor myszki na pole w którym widnieje wartość % i 1*kliknąć w jego obrębie.

Do ukazującego się okienka edycyjnego wprowadzamy nową wartość. Podobnie należy postąpić przy zmianie sposobu (metody) liczenia materiałów pomocniczych. Po kliknięciu pola metody wstawiamy literę symbolizującą sposób naliczania tej wartości (M - od materiałów, R - od robocizny).

 

Uwaga: Sposób dopisania czynnika Sprzęt pomocniczy.

Do pozycji katalogowej można w razie potrzeby dopisać czynnik Sprzęt pomocniczy.

Czynnik taki dopisujemy poprzez użycie klawisza "+S". W kartotece sprzętu znajdują się dwa czynniki dotyczące sprzętu pomocniczego:

"99999" - Wartość sprzętu pomocniczego liczona będzie jako procent od wartości sprzętu podstawowego w pozycji kosztorysowej

"99998" - Wartość sprzętu pomocniczego liczona będzie jako procent od wartości robocizny w pozycji kosztorysowej

 

Uwaga: Nie korzystamy z czynników z symbolem "00010" oraz "00020". Mają one zastosowanie jedynie w katalogach PKZ.

 

Klawisz kasowania "-"

Służy do skasowana wskazanego czynnika RMS. Czynniki RMS dopisane do pozycji przez użytkownika będą skasowane, czynniki "oryginalne" zostaną natomiast "ukryte". Dopiero powtórne użycie klawisza skasuje w sposób trwały "ukryty" czynnik.

 

Klawisz ukrywania czynnika

Służy do ukrycia wskazanego czynnika RMS pozycji bazy. Powtórne naciśnięcie tego klawisza zmienia wprowadzone oznaczenie. Efekt zmiany oznaczenia można także osiągnąć poprzez 2*kliknięcie pola ukrywania ewentualnie ustawienia tam kursora i wciśnięcie klawisza Enter.

W wierszu ukrytego czynnika pojawia się gwiazdka, tekst wiersza wyświetlany jest w kolorze szarym.

 

Klawisz "wymiany"

Służy do wymiany wskazanego czynnika RMS. Czynniki RMS wymieniane są w następujący sposób:

1. Czynnik wprowadzony w miejsce "oryginalnego". Program spowoduje dopisanie nowego, "oryginalny" czynnik zostanie automatycznie ukryty.

2. Czynnik wprowadzony w miejsce dopisanego wcześniej przez użytkownika lub do pozycji zakładowej. "Stary" zostanie skasowany, w jego miejsce wprowadzony jest "nowy".

 

Z pojawiającej się listy (kartoteki RMS) wybieramy nowy czynnik i po naciśnięciu klawisza wyboru (2*klik lub sekwencja klawiszy "Ctrl"+"Enter") przenosimy do pozycji bazy.

 

Uwaga: W bazie nie mogą pojawić się duplikaty czynników RMS (tzn. czynniki z jednakowym symbolem, grupą, oznaczeniem producenta i kodem jednostki miary).

 

Klawisze "+R", "+M","+S"

Służą do dopisania nowych czynników RMS do pozycji.

W bazie nie mogą pojawić się duplikaty czynników RMS (tzn. czynniki z jednakowym symbolem i kodem jednostki miary). Można także edytować pole Norma czynnika dopisanego.

 

Klawisz wykazu czynności

Służy do wyświetlenia wykazu czynności danej pozycji. Powtórne naciśnięcie tego klawisza zamyka okno opisowe. Tekstu czynności dla "zwykłych" pozycji nie można edytować (stanie się to możliwe dopiero w kosztorysie - po zapisaniu pozycji razem z opisem czynności - patrz parametry programu).

 

Uwaga: Jeśli edytowana pozycja jest pozycją dopisaną samodzielnie przez użytkownika (posiada symbol wyświetlany zielonym kolorem ) - dostępny będzie klawisz umożliwiający edycję opisu wykazu czynności dla tej pozycji. Wprowadzone zmiany można zapisać w sposób trwały w bazie katalogowej Służy do tego celu kolejny klawisz z symbolem "dyskietki".

 

Naciskają klawisz Esc powodujemy powrót do zakładki Nakłady bazy, kolejne jego naciśnięcie przywróci wyświetlanie zakładki Pozycje bazy katalogowej.

 

 

 

Copyright © 2023 KB&MW