Nawigacja: <Root level>

Zakładka Lista RMS

 

 

 

 

W oknie zakładki LISTA RMS pokazane są wszystkie czynniki produkcji RMS występujące w pozycjach szczegółowych bieżącego kosztorysu. Przeglądanie tego zestawienia jest możliwe w różnych układach (czynniki uporządkowane wg L.p. pozycji, w układzie zbiorczym, w podziale na główne działy kosztorysu - w zależności od potrzeby użytkownika programu.

 

Oprócz czynników produkcji RMS występujących w "klasycznych" pozycjach szczegółowych w oknie będzie również widoczny czynnik rusztowanie (z pozycji "Rusztowanie").

Nie będą natomiast widoczne czynniki S z pozycji "KJS" (kosztów jednorazowych pracy sprzętu).

 

Ekran ten spełnia następujące funkcje:

1.Umożliwia zapoznanie się z nakładami czynników produkcji RMS występującymi w całym kosztorysie oraz w poszczególnych jego głównych działach (stanach i elementach robót) oraz  poszczególnych pozycjach kosztorysowych.

2.Zapewnia możliwość edycji każdego z czynników RMS w szerokim zakresie poczynając od np. zmiany opisu, zmiany ceny, zastosowanych stawek Kz (Tr.), aż do całkowitej wymiany wskazanego czynnika na dowolny inny.

3.Służy do ukrywania wskazanego czynnika lub całej grupy czynników.

4.Pozwala na wprowadzenie własnych oznaczeń w celu wyróżnienia wybranych grup czynników RMS, względnie przez podanie odpowiedniego "logo" producenta lub dostawcy. Można również wprowadzić oznaczenie dowolnego materiału jako "odpad".

5.Umożliwia wprowadzenie oznaczenia materiałów inwestora / zamawiającego.

6.Zapewnia możliwość zaznaczania materiałów, od których naliczane będą wartości materiałów pomocniczych.

7.W układzie wg "L.p." pozwala na dokonanie edycji opisu słownego pozycji kosztorysowej, w której dany czynnik RMS występuje.

8.W układzie tzw. "zbiorczym" podaje łączne ilości nakładu danego czynnika dla całego kosztorysu.

9.Spełnia rolę "nawigacyjną" - w przypadku wyświetlania listy wg "L.p." umożliwia powrót wprost do miejsca wystąpienia danego czynnika w konkretnej pozycji kosztorysu.

10.Pozwala na szybki podgląd cen (jednocześnie z czterech różnych cenników RMS) oraz dokonanie łatwej przeceny ("ręcznej", z wykorzystaniem podglądu cen lub w oparciu o przecenę automatyczną) wszystkich czynników RMS kosztorysu. Możliwe jest przy tym zerowanie wszystkich cen względnie ich korekta w oparciu o wprowadzony przez użytkownika przelicznik.

11.Odmiennym kolorem oznacza ceny zmienione przez użytkownika. Dostępna jest w każdej chwili funkcja zdejmowania tych oznaczeń.

12.Umożliwia automatyczne zapisanie wszystkich cen czynników produkcji RMS do bieżącego cennika własnego RMS.

13.Prezentuje (w dodatkowym polu) "oryginalną" nazwę dla wskazanego kursorem czynnika RMS - tzn. taką jaka występuje w kartotece RMS. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w przypadku dokonania lokalnej zmiany nazwy czynnika przez użytkownika.

 

Użytkownik może edytować wartości wyświetlane w polach posiadających jasny kolor tła.

 

W przypadku pól numerycznych skorzystać można z podręcznego kalkulatora.

 

Czynniki wyświetlane mogą być w różnym układzie agregacji, jednak zachowana została zawsze poniższa zasada kolejności: najpierw robocizna, później materiały, na końcu sprzęt i rusztowanie.

 

Poszczególne grupy czynników wyświetlane są odmiennym kolorem.

 

Po dokonaniu zmian w polach numerycznych aktualizowana jest na bieżąco wartość kosztorysu (widoczna w prawym dolnym rogu ekranu).

 

UWAGA: Brak obserwowanej zmiany wartości kosztorysu może wynikać z następujących przyczyn:

"przeceniamy" czynniki RMS w pozycji kosztorysowej mającej ustaloną cenę jednostkową (lub składowe kosztów RMS tej ceny - bezpośrednie lub z narzutami) względnie posiadającej zerowe współczynniki (w panelu RMS pozycji),

w pozycji kosztorysowej (w której czynnik występuje) brak podanej ilości przedmiarowej,

w nakładach RMS pozycji zastosowano zerowe: normatywy, współczynniki lub krotności,

w kosztorysie zastosowano "globalne" zerowe współczynniki RMS (zakładka WSPÓŁCZYNNIKI – dotyczące całego kosztorysu lub wybranego działu głównego (stanu lub elementu).

 

W celu uproszczenia procesu przeceny czynników oraz ułatwienia w wyborze i podglądzie cen wprowadzono panel cenników RMS (widoczny na dole ekranu).

Pełni on analogiczną rolę jak panel cen robót A, B itp. (w zakładce POZYCJE). Każdy z klawiszy tego panelu może zostać związany z innym cennikiem RMS. 

 

 

Ikony - górny panel.

Ikony - górny panel.

 

Opis wyświetlanych kolumn.

"Zamrożenie" czynnika

Służy do wprowadzenia znaku ukrycia czynnika.

Należy w tym celu kliknąć dwa razy lewym klawiszem myszki obszar danego pola względnie nacisnąć klawisz "Enter". Ponowne użycie myszki (klawisza) usuwa oznaczenie.

Ukryty wiersz czynnika wyświetlany jest szarym kolorem. Czynnik taki nie bierze udziału w kalkulacji ceny pozycji i nie jest drukowany na żadnym zestawieniu.

 

UWAGA: Jeśli w trakcie "ukrywania" wybranego czynnika naciśniemy również klawisz "Shift" - to oznaczona zostanie cała wskazana grupa rodzajowa RMS w ramach całego kosztorysu lub bieżącego stanu / elementu robót.

 

Gr

Służy do wprowadzenia litery lub cyfry dodatkowo określający dany czynnik RMS (np. z uwagi gatunek, rodzaj, miejsce wbudowania, zakupu itp.). Oznaczenie grupy wprowadza się bezpośrednio z klawiatury.

 

UWAGA: Skasowanie informacji w polu "Gr" jest możliwe po naciśnięciu klawisza "Enter", a następnie wymazaniu treści klawiszem "BackSpace"

 

W

litera "W" występująca w tym polu informuje, że dany czynnik występuje w pozycji kosztorysowej oznaczonej jako pozycja "wariantowa". Wiersz takiego czynnika wyświetlony jest w kolorze pomarańczowym.

 

KMB

W polu tym pojawia się symbol ETO czynnika produkcji - w przypadku materiałów będzie to symbol wg Katalogu Materiałów Budowlanych.

 

Prod.

W polu tym może pojawić się kod wskazujący na odpowiedniego producenta / dostawcę.

W przypadku materiału pobranego z cennika producenckiego - oznaczenie producenta przepisywane jest wraz z nim automatycznie. W przypadku pozostałych czynników RMS można skrót pobrać z listy adresowej producentów / dostawców. Listę taką wywołujemy klikając dwa razy lewym klawiszem myszy pole "Prod." lub naciskając klawisz "Enter" - względnie wywoływana jest automatycznie podczas próby wpisania dowolnych znaków z klawiatury do tego pola. Można również wprowadzić oznaczenie "Odpad" dla dowolnego materiału (przy użyciu menu lokalnego - prawy klawisz myszki).

 

UWAGA: Aby skasować zapisaną informację w polu "Prod." należy ustawić kursor w danym polu i nacisnąć klawisz "Backspace".

 

Nazwa czynnika RMS

W tym polu wyświetlana jest skrócona nazwa czynnika produkcji (kilkadziesiąt początkowych znaków opisu). Pełna treść nazwy widoczna jest w polu "długiego" opisu.

Pole to znajduje się bezpośrednio pod przeglądarką czynników RMS. Tam też dokonujemy zmian (edycji) w treści opisowej.

Aby dokonać zmiany treści należy:

- nacisnąć klawisz "Enter" (o ile kursor znajdował się w polu "Nazwa" danego czynnika),

- bezpośrednio kliknąć pole długiej nazwy.

Po dokonaniu zmiany opisu nazwy - nowy (zmieniony) tekst wyświetlany będzie kolorem zielonym. Program zapamiętuje oryginalny tekst nazwy. Aby przywrócić poprzednie brzmienie należy "wyczyścić" pole pełnej nazwy i nacisnąć klawisz "Esc" (lub 2*"Enter").

Oryginalna nazwa bieżącego czynnika widoczna jest w polu w górnym panelu.

 

Ilość

Zawiera wyliczoną wartość nakładu danego czynnika w kosztorysie (dziale / rozdziale itp.).

 

J.m.

Zawiera opis słowny jednostki miary czynnika produkcji.

 

I

Pole do wprowadzenia oznaczenia materiału inwestora.

Po wprowadzeniu litery "i" (małe i ) z wartości kosztorysu potrącona zostanie jedynie wartość danego materiału. Duża litera "I" spowoduje potrącenie wartości wskazanego materiału łącznie z kosztami jego zakupu.

 

Sposób wprowadzenia oznaczenia do pola:

a) z klawiatury: ustawiamy kursor na danym polu i naciskamy klawisz "Enter".

Pojawi się litera "i", ponowne naciśnięcie klawisza spowoduje zmianę litery na "I".

Kolejne naciśnięcie likwiduje wprowadzone oznaczenie z pola.

Podobny efekt uzyskać można poprzez wprowadzenie odpowiedniej litery wprost z klawiatury do pola. Klawisz "Spacja" likwiduje oznaczenie.

b) za pomocą myszki: 2*klikamy lewym klawiszem myszki w obrębie danego pola.

Zachowana została ta sama zasada jak w przypadku użycia klawisza "Enter".

 

UWAGA: Oznaczenie materiału inwestora nie powoduje natychmiastowej zmiany wartości bieżącego kosztorysu. Dopiero na życzenie użytkownika program generuje odpowiednie zestawienie zbiorcze materiałów inwestora oraz potrąca ich wartość z tabeli elementów scalonych oraz strony tytułowej kosztorysu.

 

 

Cena

Do tego pola użytkownik może wprowadzić cenę czynnika produkcji . Cena nie może być ujemna. Posiadająca wartość zero wyświetlana jest w kolorze czerwonym. Dopuszczalny zakres wartości ceny: od 0,00 do 9.999.999,99. Cena może być wpisana ręcznie "z klawiatury" lub pobrana z dowolnego z cenników dostępnych w panelu cenników RMS.

 

UWAGA: Zmieniona przez użytkownika cena wyróżniona jest innym kolorem czcionki i tła.

W dowolnej chwili można te oznaczenia usunąć. Wystarczy w tym celu użyć klawisz "Usuń oznaczenia zmienionych cen".

 

UWAGA: Wprowadzona przez użytkownika cena "z klawiatury" może zostać również automatycznie przeniesiona do bieżącego własnego cennika RMS. Decyduje o tym odpowiedni parametr znajdujący się w menu "Parametry kosztorysu" -> "Parametry prrzetawarzania".

 

%Kz

Do pola tego wprowadzana jest wartość % narzutu kosztów zakupu materiałów.

Użytkownik może określić indywidualne stawki narzutu %Kz - odmienny dla każdego z materiałów. Zakres wprowadzanych wartości do pola: od 0,00 do 999,99.

Jeśli w polu "St.Kz." ("St.Tr.") podana była jakakolwiek wartość - zostanie ona tam automatycznie skasowana.

 

St. Kz

Do pola tego wprowadzona może być wartość jednostkowej stawki kosztów zakupu danego materiału.

Zakres tego pola: od 0,00 do 9 999 999,99 - określa on stawkę kosztów zakupu wyrażoną w "zł".

Odpowiednią stawkę wprowadzamy wprost z klawiatury (po ustawieniu kursora na danym polu).

 

Inny sposób polega na "wyliczeniu" jednostkowej stawki kosztów zakupu w oparciu o podane przez użytkownika składowe kosztów transportu.

W tym celu klikamy dwa razy lewym klawiszem myszki w obrębie danego pola. Pojawi się pomocnicza tabelka do której wpisujemy poszczególne składowe stawki. Do pierwszego pola wpisujemy stawkę za pierwszy odcinek ("Tr.1") np. 10 km, do kolejnego stawkę za każdy następny odcinek ("Tr. 2") np. 1 km. W trzecim polu określamy liczbę "następnych odcinków" - tzw. krotność  ("Kr. Tr. 2"). Stawka zostanie wyliczona wg formuły: "Tr.1" + "Tr.2" * "Kr. Tr. 2" i po akceptacji wprowadzonych danych przeniesiona zostanie do pola "St.Kz.". Stawka kosztów zakupu  wyliczona w oparciu o składowe będzie wyświetlona zielonym kolorem.

 

 

UWAGA: jeśli do pola wprowadzimy nową wartość "z klawiatury" to składniki stawki Kz wprowadzone za pomocą "tabelki" zostaną automatycznie skasowane.

 

Wartość

Zawiera automatycznie wyliczoną wartość czynnika produkcji ("Ilość" x "Cena").

 

%

Do pola tego wprowadzony może być znak "fajki".

Od wartości tak oznaczonego materiału wyliczana będzie wartość materiałów pomocniczych.

W celu wprowadzenia oznaczenia wystarczy dwa razy kliknąć lewym klawiszem myszki w obrębie tego pola ewentualnie nacisnąć klawisz "Enter". Kolejne użycie klawisza znosi znak "fajki".

 

UWAGA: Jeśli podczas zmiany tego znaku nie widać zmiany wartości kosztorysu - może to być spowodowane (poza przypadkami wymienionymi na wstępie) - brakiem występowania czynnika typu "Materiały pomocnicze" w pozycji, "zerową" stawką % względnie przyjętą inną metodą naliczania tych materiałów (np. od "R" - robocizny).

 

Wyst.

W polu ukazana jest informacja o ilośći wystąpień czynnika w kosztorysie (dziale / rozdziale itp.).

 

 

 

Ikony - dolny panel.

Przecena

Umożliwia wykonanie automatycznej przeceny wszystkich czynników RMS w oparciu o wybrany cennik (oznaczony jako cennik "A", "B", cennik producencki względnie cennik własny), ewentualnie w oparciu o podany przez użytkownika mnożnik korekcyjny (w tym także "zerowy").

 

UWAGA: Jeśli "wyfiltrowane" zostaną np. jedynie materiały (klawisz "M") to automatyczna przecena (np. w oparciu o wprowadzony mnożnik) będzie dotyczyć tylko pokazanych materiałów bez modyfikacji cen robocizny i sprzętu.

 

Usuń oznaczenia przeceny

Użycie tego klawisza powoduje likwidację barwnego oznaczenia zmienionych cen w kosztorysie.

 

Zapisz ceny do cennika własnego

Powoduje przepisanie widocznych cen do bieżącego cennika własnego RMS. Program automatycznie zapisuje do cennika nie tylko ceny, ale również czynniki nowe - o ile posiadają podany symbol KMB.

Zapisywane są również czynniki posiadające oznaczenie producenta/dostawcy.

 

Zmień RMS

Naciśnięcie tego klawisza spowoduje wyświetlenie aktywnego cennika RMS. Wybrany czynnik z kartoteki lub cennika zostanie wstawiony w miejsce dotychczasowego. Może pojawić się komunikat "ostrzegawczy" jeśli wymieniane czynniki będą różnić się jednostkami miary. W takim przypadku możliwa jest odpowiednia zmiana normy zużycia danego czynnika (poprzez podanie przelicznika).

 

Cena = 0

Umożliwia sporządzenie listy czynników RMS posiadających cenę zerową.

Można ceny uzupełnić "z klawiatury", sięgnąć do odpowiedniej bazy cen RMS lub skorzystać z podglądu cen. Funkcja ta jest bardzo użyteczna w przypadku dużej liczby czynników w kosztorysie (zbędne jest żmudne wyszukiwanie takich przypadków z listy) lub też w celu szybkiego sprawdzenia występowania zerowych cen.

UWAGA: Z chwilą wpisania ceny do czynnika RMS - czynnik ten "znika" z listy ! (nie posiada już ceny zerowej).

 

Podgląd cen

Umożliwia wyświetlenie "podglądu" cen z cenników widocznych w panelu cenników RMS.

Użytkownik może szybko zorientować się jakie są różnice w cenach zawartych w poszczególnych cennikach oraz może dokonać prostej "przeceny" dowolnego czynnika w kosztorysie.

W tym celu wystarczy kliknąć dwa razy lewym klawiszem myszy wybraną cenę "cennikową" (względnie ustawić kursor w polu wybranej ceny i nacisnąć klawisz "Enter"). Cena zostanie przepisana do wskazanego czynnika RMS oraz automatycznie przeliczona zostanie wartość kosztorysu.

 

UWAGA: Cena zerowa (lub "pusta") nie jest przepisywana!

 

Powrót

Umożliwia powrót do zakładki NAKŁADY w miejsce występowania wskazanego kursorem czynnika RMS.

 

 

 

Klawisze cenników.

 

 

 

Na dole ekranu znajduje się podłużne "klawisze" cennika producenckiego oraz dwóch cenników RMS tzw. "zaimportowanego" (np. dostarczonego z ORGBUD-SERWIS Poznań) i "własnego".

 

Cennik "zaimportowany" RMS:

Dwukrotne kliknięcie lewym klawiszem myszki w obrębie "belki" cennika "zaimportowanego" spowoduje wyświetlenie zawartości danego cennika.

Możliwe będzie wtedy:

- przeglądanie zawartości cennika,

- przepisanie ceny wskazanego czynnika RMS w cenniku do bieżącego czynnika RMS występującego w pozycji kosztorysowej.

 

Cennik producencki materiałów:

Dwukrotne kliknięcie lewym klawiszem myszki w obrębie "belki" cennika producenckiego spowoduje wyświetlenie zawartości danego cennika.

Możliwe będzie wtedy:

- przeglądanie zawartości cennika,

- przepisanie ceny wskazanego materiału w cenniku do bieżącego materiału występującego w pozycji kosztorysowej.

 

Cennik "własny" RMS:

Dwukrotne kliknięcie lewym klawiszem myszki w obrębie "belki" cennika "własnego" spowoduje wyświetlenie zawartości danego cennika.

Możliwe będzie wtedy:

- przeglądanie zawartości cennika,

- przepisanie ceny wskazanego czynnika RMS w cenniku do bieżącego czynnika RMS występującego w pozycji kosztorysowej,

- dopisanie nowego lub skasowanie istniejącego czynnika RMS (o ile nie jest użyty w bazie) z listy,

- edycję cen czynników RMS cennika.

 

UWAGA: Jeden z klawiszy cennika "producenckiego", "zaimportowanego" lub "własnego" może być "wciśnięty". Oznacza to, że z danego cennika pobierane będą domyślnie ceny czynników produkcji RMS w trakcie doczytywania kolejnych pozycji kosztorysowych z bazy katalogowej KNR, KNNR. Dzięki temu mechanizmowi możliwa jest automatyczna wycena "szczegółowej" pozycji kosztorysowej - w oparciu o wskazany cennik. Użytkownikowi  pozostaje jedynie uzupełnienie brakujących cen, względnie ich korekta.

Efekt "wciśniętego" klawisza uzyskamy po jednokrotnym kliknięciu belki wybranego cennika lewym klawiszem myszki.

 

Z prawej strony każdego klawisza cennika znajduje się pomocniczy klawisz zmiany.

Po jego wduszeniu, z pojawiającej się listy dokonujemy wyboru nowego cennika.

 

UWAGA: Zmiana cennika nie powoduje "przeceny" wcześniej wprowadzonych pozycji kosztorysu. Jedynie od tego momentu czynniki RMS pozycji kosztorysowych pobieranych z bazy katalogowej KNR podlegać będą automatycznej wycenie w oparciu o ten nowy cennik.

 

 

 

 

 

Copyright © 2023 KB&MW