Dane kontaktowe: e-mail: info@orgbud.pl Tel / fax: 61 864-25-91 do 95

Opis pałacu w Napachaniu


Pałac wzniesiono jako budynek murowany, podpiwniczony, nieotynkowany, w głównej bryle dwukondygnacyjny z mieszkalną częścią poddasza, doświetloną oknami w szczytach ryzalitów. Na kondygnacji podziemnej, która jest zachowana w doskonałym stanie, znajdowały się niegdyś pomieszczenia gospodarcze i kuchnia.

Nad całością bryły dominuje, doskonale widoczna z dalszych okolic wieża. Usytuowana z jednej strony budynku, przy elewacji tylnej, zwieńczona jest wysokim, efektownym, czterospadowym dachem. Ściany zewnętrzne, nieotynkowane w cegle, wsparte są na wysokim cokole z kamienia polnego. Elewację frontową kształtują dwa, zwieńczone schodkowymi szczytami ryzality. Główne wejście do pałacu ujęto bogatym, rzeźbionym w piaskowcu portalem o formie gotycko – renesansowej.

Na parterze znajduje się ciąg pomieszczeń, które w okresie świetności pałacu pełniły funkcje reprezentacyjne. Apartamenty mieszkalne umiejscowione były na piętrze pałacu, skąd rozciągał się przepiękny widok na pola, łąki i lasy z jednej strony, z drugiej natomiast na rozległy park z oczkami wodnymi i przepływającą wzdłuż posiadłości rzeczką.

Na uwagę zasługuje główny hol wejściowy z pięknym kominkiem i wiodącymi na piętro szerokimi, reprezentacyjnymi schodami. Od lat 70 XX wieku wnętrze pałacu nie było odnawiane, natomiast pod koniec lat 90 przeprowadzono remont dachu i zabezpieczono obiekt. Obecnie pałac pozbawiony jest zabytkowego wystroju i wyposażenia, i nie pełni żadnej funkcji.